הקמת 100 גינות טיפוליות ב-100 מרכזי שיקום

עמותת ונטעת שמה לה למטרה, להפוך את הריפוי בעזרת הטבע לכלי טיפולי ושיקומי רווח בכל מוסדות השיקום בישראל.

ההבנה שלנו בארגון היא שריפוי אדם במשבר, קשור באופן ישיר לריפוי ושיקום הקהילה שהוא חלק ממנה וכך הדבר גם למערכת האקולוגית המקיפה אותו. בחרנו ליצור מהלך שיקומי הוליסטי – בו אנו מביאים את הקהילות המגוונות בישראל, למוסדות השיקום השונים על מנת לשתף פעולה יחד עם דיירי המקום בעבודת ריפוי האדמה ובהתאם שיקום המערכת האקולוגית.

קבענו לנו יעד להקמת 100 גינות טיפוליות ב-100 מוסדות שיקום ברחבי הארץ. כל גינה טיפולית בה נפעל היא חלק ממערך קהילתי עוטף של מתנדבים, מוסדות חינוך, חברות וארגונים. מערך של שיקום תעסוקתי שהעמותה שותפה בו לצד תמיכה מן הרשויות המקומיות.

צפו בסרטון קצר אודות הפרוייקט

נגן וידאו

חזון הפרויקט: אדם, אדמה, קהילה

מודל העבודה המוביל אותנו, מבוסס על שלושה עולמות התוכן:

אדם: טיפול באמצעות גינון

הגינון הטיפולי תופס את חווית השיקום של האדם כתהליך הוליסטי המתחולל בסביבתו הטבעית. אדם שרואה עץ צומח, ומשתתף במעשה הנביטה – צומח גם הוא ומתעורר לחיים. הגנן הטיפולי אחראי על תיווך והפעלתו של מרחב הגינון הטיפולי לדיירי המוסד, מלווה אותם אישית, מקיים פעילות טיפולית ונוכח כאשר מגיעות קבוצות חיצוניות לפעילות.

אדמה: אקולוגיה

כל מרכז שנעבוד בו יהיה רקמה אקולוגית חיה ומשגשגת. אדמת המוסד תקבל את התנאים הדרושים לה, על מנת להפוך לבוסתן טבעי המלא בצמחי נוי, מאכל ומרפא.

קהילה: שיקום בקהילה

האלמנט הקהילתי ינוהל על ידי רכזת קהילתית אשר תחת חסותה יתקיימו קשרים עם מוסדות החינוך בסביבה, ארגונים, חברות עסקיות וכלל פעילות המתנדבים. בכל מוסד נשאף ליצור ולקיים מערכת קהילתית שתהווה קרקע לעשייה מגוונת, שיתופי פעולה, ולמידה משותפת.

במספרים

נכון ליולי 2021

0
עצים שניטעו
0
שתילים שנשתלו
0
שטח הפך ירוק
0
ימי פעילות בשטח
0
דיירי מרכזי השיקום שהושפעו
0
אנשים שלקחו חלק בפעילויות שלנו

היעדים המספריים שלנו למרכזי השיקום עד סוף שנת 2023

0
עצים
0
שתילים
0
שטח ירוק במ"ר
0
ימי פעילות בשטח
0
דיירי מרכזי השיקום שהושפעו
0
אנשים שלקחו חלק בפעילויות שלנו

הגינות שלנו

(רשימה חלקית)

אמ"ן - אדמת מרפא נשית, טבעון

אמ"ן היא מרכז לחכמה, חגיגה ועוצמה נשית. בליבה של אמ"ן שוכנת קהילת המרפא המיועדת לנשים אשר מתמודדות עם משבר נפשי בעקבות אלימות מינית.

יערה - מקום לצמוח, קדרון

"יערה -מקום לצמוח" הוא יער מאכל חברתי במושב קדרון אשר שם לו למטרה להוות מרחב של חיבור בין אדם לאדמה. מרחב בו השהות בטבע ופעילות משקמת אדמה וסביבה, מביאים לתחושת חיבור,שייכות, שמחה ויצירה.

פנימיית נווה הדר, חבצלת השרון
אוכלוסיה: ילדים ונוער בסיכון

נווה הדר הינה פנימיה טיפולית פוסט אישפוזית לילדים ונערים בגילאי 6-18 , אשר חניכיה מתגוררים במתחם הפנימיה ונהנים מחווית טיפול ומגורים עוטפת ומחבקת. הפנימיה מהווה עבורם סביבה ביתית נעימה ובטוחה, וסביבת לימודים ערכית ומאתגרת.

שלוותה, הוד השרון
אוכלוסיה: בריאות הנפש

שלוותה הוא אחד ממרכזי בריאות הנפש הראשונים בישראל שהפכו את שירותי בריאות הנפש לזמינים בתוך הקהילה. לצד הקמת מרפאות קהילתיות לבריאות הנפש ומתן ייעוץ פסיכיאטרי במרפאות שירותי בריאות כללית מקיים בית החולים קשרי עבודה הדוקים עם גורמי השיקום הקהילתיים.

בית אוריאל, ראשל"צ
אוכלוסיה: חברים על הרצף האוטיסטי


דני, האבא של הבית ושל בתים דומים לאלה, פתח מקום, בית בו יוכלו לגור בנוחות ואהבה חברים הנמצאים על הרצף האוטיסטי.

מרכז גריאטרי צהלון, יפו
אוכלוסיה: קשישים

המרכז מיועד לבני הגיל השלישי, קשישים סיעודיים ותשושי נפש וכולל מחלקות הבאות: מחלקות סיעודיות, מחלקות לתשושי נפש. המתחם מצולם באמצעות מצלמות בקרה על מנת לשמור על בטיחותם ושלומם של הדיירים.

מית"ל גני יהושע
אוכלוסיה: שיקום ותעסוקה לבוגרים בעלי צרכים מיוחדים

מרכז יום ותעסוקה לבוגרים (מית”ל) מיועד לבוגרים מגיל 21 ומעלה, במטרה לענות על הצרכים המיוחדים בתחום השיקומי-תעסוקתי של אדם על הספקטרום האוטיסטי, תוך התאמת תכנית עבודה אישית המותאמת ליכולות, צרכים וכישורים של כל בוגר ובוגר וזאת בליווי אנשי מקצוע בתחום האוטיזם ומטפלים פרא רפואיים.

עלמה, פ"ת

פרויקט "עלמה" פרויקט לנערות וצעירות בקצה הרצף, בגילאי 14-26. במסגרת התוכנית ישנו ליווי בינאישי, דירה בעיר בה ניתן להניח את הראש, לאכול, להתקלח, כביסה וכו', ועבודה ברחוב. מהווה בית ותמיכה לנערות וצעירות. לאחרונה הוקמה גינה חדשה המלווה בגידול ירקות על הגג

אלווין ישראל, ירושלים

"אלווין ישראל", הינה עמותה אשר נוסדה בשנת 1984 ופועלת עבור מעל 3,000 אנשים בעלי מוגבלויות. העמותה מאמינה כי כל פרט בקהילה ראוי להיות חלק בלתי נפרד של החברה הסובבת אותו, ולא מורחק ומבודד ממנה.

"החצר", בת ים
אוכלוסיה: מתמודדי נפש

"החצר משתלה שיקומית" היא מרכז שיקום למתמודדי נפש בשיתוף עיריית בת ים ומשרד הבריאות, ומציעה צמחים ועציצים מעוצבים, מרכז סדנאות וגן אירועים

בורגני, מעגן מיכאל
אוכלוסיה: מתמודדי פוסט טראומה

"בוׂרגני- הבוׂר האוׂרגני". פרוייקט קיימות קהילתית המשלב משתלה לצמחי תבלין, נוי וירק, נגרות ואמנות בעץ ממוחזר, וקומפוסט קהילתי. הפרוייקט הוקם ע"י נחום לאמור-פרידמן, אייל לוי וליאור בנתור מקיבוץ מעגן מיכאל.

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

דילוג לתוכן