1

חזון עיר יער | מה אנחנו עושים?

במילה אחת: מקרבים.

מקרבים בין אדם וטבע. אנחנו לא מוציאים את האדם לשמורות הטבע, אנחנו מכניסים את הטבע לשמורות האדם: נטיעת יערות מאכל במרחבים עירוניים, יצירת גינות שכונתיות, שתילות בחצר הבנין המשותף, גידול ירקות על הגג… כל דבר שעוזר להכניס קצת יער לעיר, כל דבר שמקדם את חזון עיר-יער.  והכל אנחנו עושים יחד. יחד עם הקהילה, יחד עם העירייה, יחד עם עסקים, יחד עם בתי הספר, יחד עם משפחה חברים ואלפי מתנדבים. כולם יחד מקרבים את הטבע לאדם, מקרבים את האדם לטבע, ועל הדרך – מקרבים אדם לאדם. זה מה שאנחנו עושים, אנחנו מקרבים.

2

מה זה עיר־יער?

עיר-יער היא ההתגשמות של הערים המתקדמות של המחר. 

ערים שלא רק הטכנולוגיה וההישגיות האישית מאפיינות אותן, אלא ערים המכוסות במרבדים ירוקים שבהן החיבור לטבע ולקהילה מוביל כערך עליון.

עיר בה המילה צמיחה מתארת שגשוג של המערכת האקולוגית, הקהילתית והכלכלית.
עיר בה הכלכלה תזין את הכדור שלנו ולא רק תשאב ממנו.

 

איך היא נראית? מיליון דולר | נ. קירל |

עיר ירוקה! שדרות מוצלות, גינות על כל, אדניות, פינות ירוקות וגינות קהילתיות.

איך מרגיש לחיות בה?

רגוע יותר, הטמפ' נמוכה ב-4 מעלות, נושמים בה אוויר נקי, יושבים על ספסלים מוצלים

איך מתנהגים בה?

עיר בה כולם חלק : קשישים, נוער בסיכון, נפגעות ונפגעי תקיפה מינית, הלומי קרב, כולם חלק מקהילה חזקה ותומכת. עיר בה החזקים מחזקים את החלשים ולהיפך.

איפה עושים עיר־יער?

בכל מקום, במרפסות, על אדני החלונות, בחצרות
בפארקים, על גגות בתי הספר
במרכזי העיר ובשולי הרחובות

איך עושים עיר־יער?

יוצרים תנועה אזרחית
מחברים את הרשויות במקומיות , המדינה, העסקים, תנועות הנוער, אנשים פרטיים, מתנדבים, משפחות
את כולם!

מי עושה עיר_יער?

אנחנו תנועת עיר־יער חברתית ואקולוגית
המחברת בין קצוות האוכלוסייה ומובילה לעבר השינוי

מה מקבלים אזרחי עיר יער?

את העיר החכמה של המחר
מוצלת, ירוקה, חברתית וטובה יותר.

3

בואו להיות אזרחי עיר יער

השראה - פרויקטים של עיר-יער מהארץ ומהעולם

עץבעיר
עץבעיר הוא עסק חברתי בתל אביב המפתח ומפיץ ידע מעשי על אקולוגיה עירונית וחוסן אקלימי. כגוף עצמאי שחי ומדגים את כל אשר הוא מלמד, עץבעיר משלב הלכה למעשה סביבה, בריאות וקהילה.
Green bronx Machine
פרויקט נוער בסיכון בברונקס, הנוער מגדל ירקות על גגות ומוכר סלסלאות ירקות לשכנים ובכך מפתח את הבטחון העצמי והתזונתי שלו ושל הקהילה שלו. מה שגרם לעליה של 50% בזכאות לבגרות של בני הנוער.
יערה מקום לצמוח
משתלה שיקומית ויער מאכל חברתי, הממוקמים בקדרון ליד גדרה, ומהווים מרחבים של חיבור בין אדם לאדמה. מרחבים בהם השהות בטבע ופעילות משקמת אדמה וסביבה, מביאים לתחושת חיבור, שייכות, שמחה ויצירה.
Cycloponics - חקלאות חניונים בצרפת
הפיכת חניון לשדה ייצור פטריות. ייצור מאות קילוגרמים של פטריות בעשרות דונמים שנמצאים מתחת לפני הקרקע. את הפטריות הם דואגים לשלוח לתושבי העיר עד הבית באופניים.
הפארק האקולוגי הוד השרון
באיזור התעשייה של הוד השרון, למרגלות הר הזבל הענק - הוקמה שמורת טבע מרהיבה - מערכת טיהור מים מהמתקדמות בעולם שלוקחת את מי הביוב מהאיזור והופכת אותם לטובים לשתייה! האיזור הפך למרכז תרבות, תיירות, בילוי והגנה על החי והצומח. ויש שם יער מאכל ענקי שננטע יחד עם מאות משפחות!
Agripolis - חוות הגג הגדולה באירופה
חוות הגג הגדולה באירופה הוא פרויקט שאפתני, המהווה מרחב תרבות עם מסעדה ובר, מניב 1000 ק"ג יבולים ביום ו - 20 מקומות עבודה לחקלאים עירוניים. ואיך לא - ריאה ירוקה ואקולוגית בלב העיר.
עיר היער של סין
האדריכל - stefano boeri. הערים החדשות, החכמות ייצרו לעצמן - אנרגיה, מים, ומזון! בעיר החכמה יהיו מעל למיליון צמחים ממאות מינים שונים וינטעו מעל ל- 40 אלף עצים ויגורו בה 30 אלף איש.
היער האנכי במילאנו
האדריכל - stefano boeri | היער האנכי במילנו. ביער האנכי ננטעו מעל ל- 900 עצים ו - 20 אלף שיחים. 30 דונם של יער בשני מגדלים. המקבעים 20 אלף ק"ג של פחמן דו חמצני בשנה.
מוסללה-סינסלה
מרכז סינסילה (השם הערבי לאבנים שמהן בנויה טרסה) נמצא על הגג של הספרייה הלאומית בירשולים ומהווה מרחב לגישור בין יהודים לפלסטינאים דרך החיבור לאדמה, קידום יזמות סביבתית, דבוראות עירונית, ובוסתנאות גגות. את הגג יצרו ארגון מוסללה הנפלאים שעוסקים בקידום תרבות של גגות ירוקים בירושלים.
החצר | צומחים יחד
באיזור התעשייה בבת ים קמה משתלה אקולוגית שמהווה מקום עבודה שיקומי למתמודדי נפש. במקום הם עובדים עם האדמה, עוברים הכשרה מקצועית, מדריכים קבוצות וסדנאות לאקולוגיה עירונית - ועוברים ריפוי עם הטבע.
הקודם
הבא

הרצאות עיר-יער וצמיחה כלכלית 2.0

1# חזון עיר־יער וצמיחה כלכלית 2.0 [1,038 נרשמים]

בהרצאה נכיר את הפוטנציאלים הגלומים בעיר הירוקה של המחר, נציג דוגמאות פורצות דרך מהארץ ומהעולם ליוזמות שהופכות את העיר לרקמה ביולוגית, לבסיס לצמיחה כלכלית ירוקה ולבנייה של קהילות משגשגות. זו היא הרצאה מספר אחת מבין סדרת הרצאות.

לצפייה בהרצאה »

2# הטכנולוגיה של היער והאקו-סיסטם העירוני [641 נרשמים]

נדבר על טכנולוגיה ביולוגית מאינדונזיה להפקת סוכר, דלק ומי שתייה מהשמש בצורה ידידותית לסביבה, על איך ערים בעולם מפיקות חשמל, דלק ודשן משאריות המזון והביוב שלנו, על איך יישוב בישראל מטהר מי שופכין של עיר שלמה בתוך פארק עירוני מלא

לצפייה בהרצאה »

3# שפת הפטריות ותודעת הרשת העירונית [609 נרשמים]

בהרצאה נכיר את עולמן המרתק של הפטריות – נפגוש מיזמים פורצי דרך מרחבי העולם שנותנים פתרונות בתחומי  האנרגיה, מזון, פיתוח חומרים אקולוגים ורפואה הפועלים יחד עם הפטריות.  נכיר מחקרים פורצי דרך המגלים את אופן פעולתן וכוחן של הפטריות ואת הדברים

לצפייה בהרצאה »

4# המיקרוביום – המערכת החיסונית של העיר [760 נרשמים]

בהרצאה נכיר את מכון המחקר שיודע לבדוק את מערכת העיכול שלנו ולבנות עבורנו את התפריט שבנוי בהתאם לחיידקים שיש לנו בבטן. נכיר את החיידקים באדמה שהם תרופה פורצת דרך לדיכאון, נכיר את המהפכה בחברות הדשנים שבונות את המערכת החיסונית של

לצפייה בהרצאה »

5# שיקום אקולוגי – כיצד מרפאים אדם-אדמה-קהילה? [318 נרשמים]

בהרצאה נכיר את חזית השיקום האקולוגי העולמי – כיצד משקמים אדמות הרוסות בכלים אקולוגיים? כיצד משקמים קהילות שבורות בעזרת גינון קהילתי? כיצד מטפלים בטראומות קשות במוסדות פסיכיאטרים בעזרת גינון טיפולי? נכיר מחקרים מרתקים על המשמעות של טבע ואדמה בסביבה טיפולית,

לצפייה בהרצאה »

6# על תמנונים ותודעת הכוורת, מודלים ארגוניים בהשראת הטבע [650 נרשמים]

כיצד מתכננים מערכת בעלת חוסן וגמישות ארגונית?כיצד גוגל הצליחה ליצור מודל ארגוני שמייצר חדשנות בלתי פוסקת?היא הבינה משהו שהיער הבין כבר מזמן. כיצד אפל יוצרת שוב ושוב מוצרים שמשבשים את השוקשוב ושוב והופכים את סביבתם ללא רלוונטית,ומה הקשר של זה

לצפייה בהרצאה »

7# יחד נצמיח תרבות חדשה – כלים לשינוי המציאות [725 נרשמים]

אם היינו מחליטים להקים מדינה חדשה בתוך המדינה שלנו? תרבות חדשה. היינו קוראים לה #עיר_יער, הכלכלה שלה עוזרת לעוד מערכות אקולוגיות לצמוח סביבנו. לחיות יד ביד עם הטבע.#עיר_יער שוקקת חיים עם אוויר צח, נחלים ומעיינות, עצי פרי מלאי ציפורים שרות יחד

לצפייה בהרצאה »

8# הלוויתן, השור והזהב השחור [564 נרשמים]

בהרצאה הקרובה נבחן ביחד את הדרכים שלנו כיחידים להשפיע על תהליכים עולמיים מהזוית האקולוגית. נתבונן על המהפכה הסביבתית מהזוית של האנושות כולה.מה גורם לממשלות לבחור לשקם את הסביבה ולשמור על הטבע?מה גורם לתאגידים הגדולים בעולם להתחייב לחדש את המערכות האקולוגיות?מי

לצפייה בהרצאה »