קמפיין ה-100: שאלות ותשובות

קהילת קמפיין ה-100 שלום, קיבלנו בימים האחרונים הודעות מרגשות מתומכים רבים שלנו מכל הארץ מלאות בשאלות ממש טובות שמסתובבות לכולם בראש ובלב – והנה רשימה של שאלות ותשובות שתוכלו אולי למצוא את עצמכם בה – אם יש לכם עוד שאלות – אנחנו נענה עליהן ונצרף אותן לרשימה!

איך אפשר להקים בעזרת 400 אלף ש"ח 100 גינות? זה הגיוני כלכלית!?

תכלס, זה לא התקציב האמיתי להקמת גינה טיפולית ראויה לשמה. תקציב אמיתי להקמת גינה לפי החזון שלנו מתקרב יותר ל-50 אלף ש"ח לכל גינה – וזה באמת רק ההתחלה. שיטת העבודה שלנו בעמותה היא ליצור מערכת שיתופי פעולה שפועלת לטווח ארוך ומייצרת אופק שיקומי וקהילתי. התקציב הראשוני הזה מאפשר לנו להתניע סדרה של אירועי הקמה במוסדות השונים עם רשויות ומועצות שמגבות ומתקצבות, חברות הייטק וארגונים שלוקחים חסות, מתנדבי העמותה מהאיזור שנרתמים, ומוסדות חינוך מקומיים שמתחברים. בנוסף, אנחנו נמצאים בשיתופי פעולה עם חברות שונות שתורמות משאבים מכל מיני סוגים – מערכות השקייה, שירותי גינון, אדריכלי נוף ואפילו תרומות של שתילים ואדמה. מערכת שיתופי הפעולה הזו מאפשרת לכל שקל שאתם מכניסים לעמותה – להכפיל את עצמו פי 10 ואף יותר! מתוך ה-400 אלף ש"ח אנחנו זורעים 100 זרעים – שבמוסדות מסוימים יניבו פרוייקטים עם תקציבים של עשרות ואף מאות אלפי שקלים – שפועלים כל השנה ולמשך שנים – מפעילים עשרות קבוצות של פעילים ומתנדבים שמגיעים לעבוד יחד עם תושבי המוסדות ומפתחים את המערכת האקולוגית והשיקומית באיזור.

איך זה נראה בפועל? איך מתחילים להביא כזה חזון גדול לקרקע? ולמה לוקח לכם כל כך הרבה זמן לענות לי?

אז קודם כל יש המון חשיבה. המון. חושבים, מדברים, כותבים, עונים לפניות, סיעורי מוחות והכי חשוב – בניית אסטרטגיה ותכניות עבודה מסודרות. אנחנו עובדים בצורה הדרגתית ושקולה. בחצי השנה הראשונה אנחנו עומדים להקים עשר גינות דגל שהן דוגמאות למודל המרגש שלנו. מאוד חשוב לנו להפוך כל גינה לפרויקט עמוק ובנוי נכון – והדבר הזה לוקח זמן – גם ברמת התכנון וגם ברמת יצירת שיתופי הפעולה, החיבורים, גיוס המשאבים הדרוש והירידה לשטח. הבאנו כמה דוגמאות לפרוייקטים שאנחנו מניעים ברגעים אלו ממש כדי שתתרגשו איתנו, ואולי תוכלו לעזור לנו לקדם אותם ולמצוא את השאר.

דוגמאות למודלים שאנחנו כרגע במהלך הפיתוח וההקמה שלהם:

אנחנו בקשר עם בית אבות גריאטרי ועם גן הורים שרוצים להקים את הגן שלהם בחצר של בית אבות. הם הולכים יחד איתנו ליצור יער מאכל ובוסתן מדהים שבתוכו הילדים יתחנכו – יחד עם דיירי בית האבות. זה חיבור מדהים שיניב – סביבה ירוקה, שמחה, וצבעונית – ואפילו מזינה בירקות טובים שיצאו מהאדמה ויאכילו את כל המשתתפים. אנחנו נביא לפרוייקט כזה אדריכל נוף, ציוד מדהים, צמחים וצוותי עבודה שיגיעו במהלך כל השנה לעזור למרחב להתפתח ולשגשג. אנחנו בקשר עם בית חולים פסיכיאטרי בהוד השרון כדי להקים במקום גינה טיפולית שתהווה מרחב בטוח ומרפא. בחזון שלנו הגינה תהווה גם מרכז הכשרה לחקלאות עירונית שתכשיר את דיירי המוסד שישתלבו בחווה החקלאית השכנה – שתגדל את המזון של כל המוסד. בנוסף, יקום במקום מרכז הזנה שיעבד את יבולי החווה ויכין אותם לדיירי המוסד. שני הענפים הללו גם ימכרו את התוצרים לקהילה וללקוחות שונים. בתוך המערכת הזו ישתלבו תלמידי כפר הנוער השכן – שיעברו הכשרה מקצועית לגננים וחקלאים עירוניים ויקבלו משכורות תוך כדי הלימודים שלהם בתחום. פרוייקט כזה דורש תיאום בין עירייה, כפר נוער, בית חולים פסיכיאטרי ומוסדות שיקום נוספים באיזור – זה לוקח קצת זמן אבל זה קורה ברגע זה ממש! אנחנו עובדים עם כפר שיקומי לנשים שנפגעו מאלימות מינית ואונס בטבעון. אנחנו מתחילים בלטפח את המקום ביום התנדבות ראשון שיתקיים בקרוב. נקים גינת ירק, גינת תבלינים וצמחי מרפא ונעזור להן להקים מערך מקצועי של הפקת שמנים ורפואות מהצמחים שיגדלו במקום. התחלנו שיחות ראשוניות כבר על הקמת משתלה במקום ואנחנו לאט לאט מגלים את החזון המשותף. במוסד שיקומי בבאר יעקב אנחנו עומדים לצאת לשיתוף פעולה עם מחלקת הטיפול בהפרעות אכילה שנולדה מיוזמה של נשים שסגורות במקום במהלך כל חודשי הקורונה. אנחנו עומדים לגייס להם משאבים, צמחים, וציוד מתאים – לשלב אותן בהרצאות הזום שלנו לגידול ירקות עם מייסד העמותה ולעשות להם הנחייה וליווי מרחוק להקמת הגינה שלהן במוסד בצורה וירטואלית. בהמשך הדרך אנחנו נשתלב יחד איתן בפעילות במקום ונהפוך את כולו ליער מאכל מניב ופורה.

איך אפשר להשתלב בפעילות? מה אני יכול/ה לעשות כדי לקדם את זה? למה אתם לא עונים לי להודעות? אני רוצה לשתול עצים!!!

אז ככה. זה נושא ממש מעניין. אנחנו משתדלים לעבוד בצורה שקולה כדי להיות מדויקים עם הפרויקט המדהים הזה. לוקח זמן לחזור לכל הפניות, אנחנו צוות קטן שגדל מהר ואנחנו רוצים שתצטרפו אלינו!

יש לנו צוותי מתנדבים של:

גיוס משאבים – חבורה שעובדת על להשיג חומרים להקמת הגינות, תקציבים למימון האופרציה, בעלי מקצוע וחברות שרוצות לתרום ולהשתתף בפעילויות שלנו – ובכלל לתכנן את האופן שבו העמותה שלנו מצליחה לגייס את מה שדרוש כדי לעשות מוסדות שיקומיים וערים ירוקות בישראל. סיירת מדיה – היא קבוצה של מתנדבים שעוסקים בקידום העמותה ברשתות החברתיות, בקהילות השונות, בחברות וארגונים – ופשוט מתעסקים בלספר את הסיפור המרגש של קמפיין ה100 ועמותת ונטעת בכלל. מתנדבי השטח – יש לנו קבוצה של אנשים שפשוט מחכים שנקרא להם לעבוד באירועי ההקמה השונים. עוד מעט יהיו לנו המון כאלה, אבל גם בגלל שאנחנו עושים הרבה תכנון עכשיו וגם בגלל הקורונה – אז השטח יכנס לפעולה ממש בקרוב. יזמים מקומיים – יש לנו מעגל ענקי של אנשים שפשוט מתעסקים בלהניע את התהליכים מהשטח. אנשים מכל הארץ יוצרים איתנו קשר ועוזרים לנו להגיע למקומות הנכונים עם האנשים הנכונים בזמן הנכון. ככה כל אחד מהפרויקטים שכתבנו למעלה נולד!

איך אתם בוחרים את המוסדות שבהם אתם תקימו מיזם?

זה קצת מורכב. בגדול אנחנו קודם כל אומרים כן לכולם. אבל כמובן שאי אפשר את כולם בו זמנית. בחצי השנה הקרובה אנחנו נקים "רק" עשר גינות טיפוליות. אנחנו נעשה מהן גינות דגל ולאחר מכן את שאר ה100 בעקבות הלמידה המעמיקה שנעשה במיזמים הללו. יצרנו אמות מידה שעוזרות לנו לבחור את עשרת המוסדות הראשונים. על רובם אתם יכולים להשפיע כמובן! כל מוסד שאנחנו בוחרים הוא עם פוטנציאל להפוך לשיתוף פעולה עמוק וארוך טווח. הקשר עם המוסד בנוי על בסיס קשר ישיר עם הנהלת המוסד שמוכנה לצאת לשותפות. כמו כן, הנהלת המוסד מוכנה להרחיב את מודל השיקום שלה – מוכנות להכנסת בעלי תפקיד רלוונטים לצוות הטיפולי ופיתוח תוכניות ומסלולי "שיקום אקולוגי" לתהליך השיקומי. כל מוסד מקבל את מלוא תשומת הלב והחשיבה האסטרטגית מצידנו – כל מוסד מקבל – אדריכל נוף, ליווי מדיה, ותכנון מעמיק. כל מוסד הופך למרחב פעילות של קבוצות פעילים מהעמותה שמגיעות להתנדב ולתרום משאבים במהלך כל השנה בהתאמה עם צרכי המוסד כמובן. פריסת המוסדות גאוגרפית היא קריטית שתאפשר נגישות לפעילי העמותה ולחברות המתנדבות ברחבי כל הארץ. רשויות ומוסדות שיצליחו לתקצב משרה לרכז פעילות וגנן טיפולי יקבלו תיעדוף משמעותי בשלב זה. המוסדות יבחרו ככה שיקיפו קהלים וציבורים שונים בחברה הישראלית – נפגעות אלימות מינית, בתי אבות, נוער בסיכון, ילדים עם צרכים מיוחדים, נכי צה"ל, מכל העמים, הדתות והגילאים. חשוב לנו שעשרת המוסדות הראשונים יהיו מגוונים על מנת לפתח מודלים שונים המותאמים לקהלים השונים. תיעדוף משמעותי למוסד שנמצא ברשות שאנחנו בשיתוף פעולה מתקדם איתה – קשר ישיר וגיבוי של העירייה – עם פוטנציאל להרחבת שיתופי הפעולה וממשקי הפרוייקט עם גופים נוספים ביישוב. תיעדוף משמעותי למוסד שיש בו פוטנציאל לפיתוח מערכת שיקום תעסוקתי, הכשרה מקצועית, ופעילות חינוכית שקשורה לפעילות העמותה.

לאן הולך הכסף? אתם לוקחים אותו ובורחים? איך נדע שאתם משקיעים אותו נכון?

קודם כל, אנחנו לא הולכים לשום מקום. אנחנו כאן כדי להישאר. נעים מאוד – אנחנו נהיה כאן גם עוד מאתיים שנה וננטע עצים בכל מקום אפשרי. אנחנו יוצרים מערכת רזה וחכמה – כדי לא לבזבז את הכסף בבת אחת. אנחנו יוצרים מטה שינהל את כל מה שכתבנו כאן למעלה. אנחנו משקיעים את הכסף הזה בחומרים לגינות, בהכשרת הפעילים, במערכת הדיוור שאתם מקבלים ממנה את המייל הזה, בגיוס המשאבים לגינות השונות, בפיתוח מערך הפעילים שלנו – כדי שאתם תוכלו להבין יותר מה קורה כאן ואיך אתם משתלבים בזה. כדי לקיים גוף שמקים ומוודא שגינות טיפוליות יפעלו במוסדות בכל הארץ – נדרשים הרבה משאבים – עשרות אלפי שקלים בחודש כדי לקיים את זה. חלק ממה שאנחנו נעשה בתקופה הזו – הוא לפתח מערכת שיודעת להתקיים לטווח ארוך כמו הגינות המדהימות הללו – שאנחנו רוצים להמשיך ללוות אותן במשך שנים.

מה עוד אתם זוממים שם? ראינו שיש כל מיני תשורות שמרגישות כמו התחלה של מיזמים נוספים של העמותה! פה חשדתי!

תפסתם אותנו! אנחנו חולמים ממש בגדול… אנחנו מקימים אתר משתלות של העמותה שימכור מוצרים של מפעלי שיקום תעסוקתי. זו תהיה הדרך שלנו להבטיח למוסדות שיהיו להם לקוחות אחרי שיקימו משתלה/חווה חקלאית/כל דבר אקולוגי אחר. האתר הזה יאפשר לכם בעתיד לרכוש צמחים, אדמה, אוכל אורגני ואקולוגי, ועוד שלל מוצרים ירוקים – ואנחנו נוודא שהם עומדים בתקן אקולוגי וחברתי הכי גבוהה שקיים בעולם. רגע. איך קוראים לתקן הזה? אנחנו בדיוק עובדים על ליצור תקן אקולוגי שעוסק ב"פחמניות חיובית" – זה אומר שהמוצרים הללו בעצם בונים את המערכת האקולוגית ומשפרים אותה ולא רק "מצמצמים נזקים". ככה תוכלו לדעת מה ההשפעה הסביבתית והקהילתית של המוצרים שאתם רוכשים ולקבל החלטות צרכניות מתוך השיקולים הללו. אנחנו בונים מערך שלם של ימי גיבוש, הרצאות וסדנאות לחברות הייטק וארגונים שונים – המערך הזה יהיה אחד הגורמים המשמעותיים בהקמת הגינות במוסדות השיקום וייפתח עולם שלם של אחריות תאגידית ירוקה בעולם העסקי! אנחנו בקשרים עם שתי רשויות שונות על פיתוח של מגמות מקצועיות בתיכונים – שיכשירו חקלאים עירוניים וגננים אקולוגים צעירים. המגמות יאפשרו לבני הנוער לעבוד ולהשתכר תוך כדי הלימודים ויהפכו את הערים שלהם לירוקות ומזינות! יחד עם עוד כמה גופים אקולוגיים בישראל – אנחנו מקימים את פורום #עיר_יער שיקדם במשותף את הפיכת הערים שלנו לירוקות ומזינות. הפורום יקדם אסטרטגית, רשותית וארצית את הנושא ויעזור לשיתופי פעולה נפלאים להירקם ולאינסוף עצים לצמוח מהאדמה. יחד עם ארגון אקוטופיה – אנחנו מפתחים גוף מדיה מדהים שיעזור להרחיב את התודעה הציבורית באשר לעתיד הירוק והנפלא שהאנושות צועדת אליו – נכיר מיזמים מעוררי השראה, תופעות טבע מופלאות וטכנולוגיות שמשנות את האנושות ברגע זה ממש. כרגע יש לנו דף פייסבוק ויראלי, סדרה של הרצאות #עיר_יער ואנחנו מתחילים בימים אלו ממש להקים צוות מדיה שיצור תכנים מקוריים ומדהימים שנשדר לארץ ולכל העולם.

אני רוצה לדעת הכלללל על מה שאתם עושים! איך אני מקבל את כל המידע הזה?

קודם כל – לנשום. אז ככה, יש כמה דרכים לקבל מידע על מה שאנחנו עושים:

תוכן עניינים

תוכן עניינים