פרוייקט 100 הגינות

פרויקט 100 הגינות, קווים לדמותו

עמותת ונטעת שמה לה למטרה, להפוך את הריפוי בעזרת הטבע לכלי טיפולי ושיקומי רווח בכל מוסדות השיקום בישראל. ההבנה שלנו בארגון היא שריפוי אדם במשבר, קשור באופן ישיר לריפוי ושיקום הקהילה שהוא חלק ממנה וכך הדבר גם למערכת האקולוגית המקיפה אותו. בחרנו ליצור מהלך שיקומי הוליסטי – בו אנו מביאים את הקהילות המגוונות בישראל, למוסדות השיקום השונים על מנת לשתף פעולה יחד עם דיירי המקום בעבודת ריפוי האדמה ובהתאם שיקום המערכת האקולוגית.

קבענו לנו יעד להקמת 100 גינות טיפוליות ב-100 מוסדות שיקום ברחבי הארץ. כל גינה טיפולית בה נפעל היא חלק ממערך קהילתי עוטף של מתנדבים, מוסדות חינוך, חברות וארגונים. מערך של שיקום תעסוקתי שהעמותה שותפה בו לצד תמיכה מן הרשויות המקומיות.

 

חזון פרוייקט 100 הגינות: "אדם-אדמה-קהילה"

מודל העבודה המוביל אותנו, מבוסס על שלושה עולמות התוכן:

אדם: טיפול באמצעות גינון

הגינון הטיפולי תופס את חווית השיקום של האדם כתהליך הוליסטי המתחולל בסביבתו הטבעית. אדם שרואה עץ צומח, ומשתתף במעשה הנביטה – צומח גם הוא ומתעורר לחיים. הגנן הטיפולי אחראי על תיווך והפעלתו של מרחב הגינון הטיפולי לדיירי המוסד, מלווה אותם אישית, מקיים פעילות טיפולית ונוכח כאשר מגיעות קבוצות חיצוניות לפעילות.

אדמה: אקולוגיה

כל מרכז שנעבוד בו יהיה רקמה אקולוגית חיה ומשגשגת. אדמת המוסד תקבל את התנאים הדרושים לה, על מנת להפוך לבוסתן טבעי המלא בצמחי נוי, מאכל ומרפא.

קהילה: שיקום בקהילה

האלמנט הקהילתי ינוהל על ידי רכזת קהילתית אשר תחת חסותה יתקיימו קשרים עם מוסדות החינוך בסביבה, ארגונים, חברות עסקיות וכלל פעילות המתנדבים. בכל מוסד נשאף ליצור ולקיים מערכת קהילתית שתהווה קרקע לעשייה מגוונת, שיתופי פעולה, ולמידה משותפת.

שותפים אסטרטגיים

עסקים נוטעים עצים

השתתפו בפעילות

קמפיין ה-100

הסרטון מתוך קמפיין מימון ההמונים ״קמפיין ה-100״

בסוף ספטמבר 2020 סיימנו קמפיין מימון המונים כדי לתת יריית פתיחה לפרוייקט הדגל של ונטעת להקמת 100 גינות טיפוליות במרכזי שיקום. היעד של הקמפיין עמד על ₪250,000 והתרגשנו לגלות היענות עצומה לתמיכה בקמפיין. מעל 200 אנשים הציעו לתרום תשורות, מעל 2,000 אנשים תרמו ורכשו תשורות במהלך הקמפיין, ומעל 400 אלף ש״ח נתרמו בסה״כ.

לפרטים נוספים על הקמפיין, בקרו בדף השאלות והתשובות.

0
תורמים
0
הסכום שנתרם
0
גינות טיפוליות

השתתפו בפעילות

בין סגר לסגר ולמרות עשרות אירועים שבוטלו, הספקנו להגיע למספר מרכזי שיקום עם עשרות מתנדבים (לפי תקנות התו הסגול) ולהתקדם בתהליך הקמת הגינות.

אם ננסה לספר כמה המפגשים האלה עושים טוב לכולם אז לא בטוח שתאמינו, אז ניתן לתמונות לדבר:

נגן וידאו
מרכז לבריאות הנפש ׳שלוותה׳
שלוותה מעניקה למתמודדים עם משברים רגשיים והפרעות נפשיות את כל סוגי השירותים - אשפוז, טיפול יום, טיפולים אמבולטוריים וייעוץ בקהילה.

- בימים אלו הסתיים שלב א' של הפרויקט -
אמ"ן - אדמת מרפא נשית
אדמת מרפא נשית היא מרכז לחוכמה, חגיגה ועוצמה נשית. בליבה של אמ"ן שוכנת קהילת מרפא המיועדת לנשים אשר מתמודדות עם משבר נפשי בעקבות אלימות מינית.

- שותפות אמיתיות לדרך -
יערה - מקום לצמוח
יער מאכל קסום ומרכז שיקומי טיפולי עבור מתמודדי נפש ונוער מאזור קדרון. המקום משמש כמרחב קהילתי, שיקום תעסוקתי ומרחב פנאי בטבע.

- העמותה מקיימת ימי פעילות ביער המאכל על בסיס חודשי -
נווה הדר
פנימייה המהווה בית חם ובית ספר לילדים ונוער בסיכון. מקום מיוחד עם אנשים מיוחדים.

- העמותה משתפת פעולה עם הפנימייה ומטפחת את המרחב -
מרכז גריאטרי צהלון
המרכז רפואי גריאטרי 'צהלון' ביפו מיועד לבני הגיל השלישי; קשישים סיעודיים ותשושי נפש.

- העמותה מבצעת במקום ימי פעילות לקבוצות ובכך הופכת את המרחב לנעים ומזמין יותר עבור דייריו -
הקודם
הבא