למה לנטוע עצים?

המחשבה על עצים מרגיעה

האמת שזה נס שערינו נטועות עצים. תחילה הקים האדם ערים שהפנו עורף לטבע והתיימרו להיות מוגנות מפגעיו. אחר־כך, בהדרגה הוכנס הטבע בחזרה לערים, אבל באופן מבוקר – רק מה שהתאים לתפישת העיר, רק במקומות שנתפשו כמיועדים לכך ורק במידה הרצויה. עצי רחוב, גנים ופארקים מקובלים בערים, וצומחים בהם אלפים רבים של עצים. 

עד כאן חצי הכוס המלאה. לכאורה, קשה לדמיין את העיר בלי עצים, אבל בעצם לא קשה כל־כך. 

די להיקלע לאותם מקומות רבים מדי שהם עדיין נטולי עצים וצמחייה כדי להרגיש את השמש הקופחת ואת השממה בנשמה. באקלים הארצישראלי אין צורך להכביר מילים על כך. והאקלים הזה רק מקצין, ולא רק בישראל. כשחושבים בדאגה, איך נשרוד כאן בעשורים הבאים, בחום הגואה, המחשבה על עצים מרגיעה – פטנט עתיק־יומין וכה אפקטיבי!

תפקידי העצים

לא רק החום יקצין עקב שינוי האקלים, אלא גם משטר הגשמים. מתברר שלעצים יש תפקיד גם בהתמודדות עם הצפות ושיטפונות. בשנים האחרונות ראינו יותר ויותר מקרים כאלה בערינו, וחלקם אף גבו חיי אדם. 

אילו רק הייתה בערים יותר אדמה פנויה לחלחול, אילו רק היו בערים וסביבן יותר עצים לקלוט בשורשיהם יותר מים ולעצור את סחף הקרקע, היו נמנעות ההצפות הקיצוניות, והיינו נהנים מתועלות נוספות: מרחב לגידול מזון, לקליטת זבל אורגני והטמעתו באדמה (קומפוסט וקיבוע פחמן) ויותר הזדמנויות למגע מרפא באדמה ובמה שהיא מצמיחה – חקלאות עירונית.

עצים מביאים ציפורים

לעצים יש השפעה מיטיבה על הגוף ועל הנפש. החלמה מניתוחים מתקצרת בנוכחות עצים; א'נשים נוטים יותר לפעילות גופנית באוויר הפתוח באזורים נטועים בעצים; אלימות ופשיעה פוחתות בסביבה מיוערת. עצים ממתנים רעש וזיהום אוויר ומעשירים את האוויר בחמצן. 

אמבטיות יער הן תרופה בדוקה ביפן וברחבי־העולם. עצים מביאים איתם ציפורים ופרפרים, וגם אלה משרים בנו שמחה. באמת שקשה למצוא הצדקה למדבריות של בטון ואספלט. נסו לשוטט במבטכן'ם בצמרות, נסו לחבק עץ או לטפס עליו (בקשו ממנו רשות) – אין כל סיבה להתבייש – ותרגישו זאת מיד.

עצי פרי בערים

תועלות כה רבות יש לעצים, ועדיין לא הזכרנו את הפירות. ככל שנרבה לנטוע עצי פרי בערים, ניהנה משפע של פירות טריים ובחינם. לכלוך? לא אם נתרגל לאסוף את הפירות בזמן במקום לתת להם ללכלך ולרדת לטמיון. 

במקום למצוא דרכים "יצירתיות" לנקות את המדרכות, למה שלא נמצא דרכים יצירתיות לדאוג שהפרי יגיע יותר למקומות שהוא מועיל בהם? 

למה לא נתלה רשתות מתחת לצמרות של עצי התות כדי לקלוט את הפירות? גם ציפורים ועטלפים ייהנו ויתרמו למגוון הביולוגי. ניקיון זה לא הכול בחיים… גם לא בעיר, בוודאי לא בעיר־יער. ויש גם עצים שאינם נחשבים עצי פרי, אבל הם ממש כאלה – לדוגמה, פיקוס השדרות. נסו ותופתעו.

הצטרפו לניוזלטר שלנו!

דילוג לתוכן